A Miskolci Egyetem Comenius Tanítóképző Főiskolai Kara (a korábbi Comenius Tanítóképző Főiskola) Művészeti Nevelési Tanszékének vizuális művészetekkel foglalkozó oktatói évek óta sikeresen alkalmazzák az alkotóművészet és a művészetpedagógia egymást kiegészítő, szinergikus hatását. E felfogás érvényesítője a tanszék jelenlegi vezetője, Sándor Zsuzsa festőművész is, aki a képzőművész-művészettörténész elődök (Debreczeni Zoltán, Dobrik István, Szentirmai László) nyomán, de azt megelőzően is élen járt az új módszerek meghonosításában.
Sándor Zsuzsa 1953-ban Nován született. Az egri tanárképző főiskolán 1976-ban rajz-matematika szakos általános iskolai tanári diplomát szerzett, majd általános iskolai és gimnáziumi rajztanárként dolgozott. 1985-88 között elvégezte a Magyar Képzőművészeti Főiskola művészettörténet-ábrázoló geometria-művészeti rajz szakát, s 1988 óta a sárospataki tanítóképzőben oktat. 1992-ben főiskolai docensi kinevezést, 1999-ben tanszékvezetői megbízást kapott. 2002 őszén beiratkozott a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Nyelvtudományi Doktori Iskolájába, ahol a Kommunikációs Program hallgatója. Kutatási területe a vizuális kommunikáció.
Szakmai érdeklődése kiterjed a vizuális nevelés módszertanának kérdéseire: elsősorban a vizuális kommunikáció – vizuális nyelv és a műelemzés – művészettörténet tanítására, a vizualitás – vizuális gondolkodás – vizuális kommunikáció egyes témáira (kiemelten a vizuális kommunikáció és a vizuális nyelv strukturális szempontú vizsgálatára). A főiskolán 1997 óta több fejlesztési-kutatási programot vezetett. Fontosnak tartja a vizuális neveléssel kapcsolatos kiadványok, pedagógusképzős hallgatóknak szóló tankönyvek, oktatási segédanyagok publikálását, szerkesztését.
Művészetpedagógiai munkásságát reprezentálják az Ábrázolás és művészet (Tankönyvkiadó, 1989; átdolgozott kiadása: Nemzeti Tankönyvkiadó, 2002), a Tantervelemzés és a tanítás tervezése (Eötvös József Könyvkiadó, 1997), A vizuális nevelés pedagógiája a 6-12 éves korosztályban (Balassi Kiadó, 2000, társszerzőkkel), valamint A vizuális nyelv képi világa (Miskolci Egyetemi Kiadó, 2003) című kötetek, továbbá számos tanulmány, folyóiratcikk, recenzió. A Módszertár (a Felsőoktatási Vizuális Nevelési Kollégium kiadványsorozata) szerkesztője. 1997 óta több országos konferencián tartott előadást, így például Budapesten, Miskolcon, Kecskeméten, Balassagyarmaton, Balatonfüreden.
Művészetpedagógiai tevékenységéhez szervesen illeszkedik a képzőművészeti alkotómunka. Folyamatosan jelen van és díjakat nyert a képzőművészeti pályázatokon és kiállításokon. Szerepelt többek között az egri Országos Akvarell Biennálén (1984, 1986, 1988), a Miskolci Téli Tárlaton (1984, 1986, 1990, 1995), a Zempléni Nyári Tárlaton (1989: Herman Ottó Múzeum díja; 1993: Sárospatak Város díja; 1995, 1998). Művésztanár kollégáival együtt állított ki 1998-ban és 2002-ben Sárospatakon, 1999-ben Encsen, 1995-ben és 2003-ban Miskolcon. Legutóbb a Nikolaus Lenau verseit tartalmazó kötetet illusztrálta (Élet és álom. Válogatott költemények, Poétai Gyűjtemény 3., szerkesztette Fehér József, Miskolc, 2003).
Sándor Zsuzsa festőművész-tanár két arcát a Zempléni Múzsában festményeivel és tanulmányának közlésével mutatjuk be.
(Bolvári-Takács Gábor)