A civil területen dogozó szakemberek számára nincs ma olyan szakmai „háttérfolyóirat”, amely megpróbálja felölelni a civil közélet, a társadalmi szervezeti lét, a nonprofit kutatás stb. problémakörét. Ezt a hiányt próbálja megszüntetni a Civil Szemle, amely ahhoz kíván hozzájárulni, hogy a mára valódi szektorrá érett civil szféra elméleti problémáit közösen vegyük számba.
A „cselekvő állampolgár” gondolatiságára felfűzendő lap olyan – hívjuk így: – „közösségi tanulmányok” közlésére jön létre, amelyek tudományosan és szakmailag megalapozottak, ugyanakkor nélkülözik az akadémiai típusú lapokban rejlő túlzott tudományosságot annak érdekében, hogy a lapot a tájékozódni kívánó értelmiségi csoportok, illetve a szűkebb szakmai közeg is sikerrel forgathassák. Persze a lap kiemelten a civil szervezeti vezetőkhöz, önkéntesekhez, az állami vezetőkhöz, politikusokhoz és a szakértőkhöz, szakemberekhez szól.
A lap a terület minden szegmensét, irányultságát be kívánja bemutatni. Ennek érdekében a szerzők és a szerkesztők különböző szakmai műhelyeket képviselnek, amely biztosítja a különböző nézetek és vélemények elfogadásának és megjelenésének lehetőségét.
A Civil Szemle elméleti folyóirat: a civil szféra, társadalmi együttműködések, nonprofit szervezetek bemutatásával foglalkozó, az érdeklődő értelmiségieknek szóló időszaki kiadvány, amely támaszkodva a korábbi eredményekre, megkísérli a beilleszkedést a nemzetközi trendekbe; a meglévő eredményeket kívánja közkinccsé tenni, népszerűsíteni, így jelenítve meg a terület sokszínűségét. A folyóirat a későbbiekben kezdeményezője és részese kíván lenni egy közép-európai civil periodika létrejöttének.
Lapunk öt rovatból épül fel:
Az Elméletileg rovatban olyan tanulmányok szerepelnek, amelyek a civil szektor (ön)definíciós kérdéseivel, tipológiájával, struktúrájával foglalkoznak. Kutatások és elemzések kapnak itt helyet, amelyek a szervezetek, alszektorok és a szektor történetét, fejlődését érintik, különösen a filozófiai jellegű kérdések, más tudományokkal, szektorokkal közösen taglalt határterületek problémáit kívánjuk vizsgálni.
A Közösségek és civil társadalom rovat a közösségi szektor gyakorlatáról, az önkéntességről és általában az öntevékenység területén megismerhető esetekről, történésekről, példákról és trendekről gyűjt össze és közöl írásokat, esettanulmányokat, elemzéseket. Külön figyelmet szentel a helyi közélethez kapcsolódó, a közösségi részvétel és a társadalmi párbeszéd esélyeiről, lehetőségeiről, konfliktusairól, megvalósulásairól szóló elemző tudósításoknak.
A Társadalom és állam rovatban a civil társadalmat, a nonprofit szervezeteket körülvevő társadalmi, gazdasági környezettel kapcsolatos elemzések, tanulmányok, kutatási beszámolók kapnak helyet. A rovatban külön hangsúlyt élveznek a civil szektor más szektorokkal (állami, önkormányzati, gazdasági) való együttműködésére, kapcsolatrendszerére vonatkozó tanulmányok. Ez a rovat foglalkozik a civil szektor működését meghatározó jogi, politikai, gazdasági környezet elemzésével, kitekintve az állami elosztórendszerekre és a szektorbeli strukturálódás folyamatait meghatározó fő tényezőkre is.
A Világ-nézet rovat a nemzetközi vonatkozású, illetve egy-egy ország civil szektorára vonatkozó elemzéseket, tanulmányokat, kutatási eredményeket teszi közzé. Emellett helyet kapnak benne a hazai és nemzetközi civil kapcsolatok, illetve a határainkon túli magyar civil társadalom témakörével foglalkozó írások, továbbá nemzetközi szervezetek (ENSZ, EU) által megfogalmazott, a témához kapcsolódó dokumentumok magyar nyelvű fordításai.
A Visszahatás rovatban azokról az írott formában közzétett, legfrissebben publikált tanulmányokról, elemzésekről, műhelymunkákról kívánunk szólni, amelyek általában a “civilséget” vagy szűkebben, valamely ágazati civil törekvést járnak körül. Célunk, hogy a megjelent írásművekről – függetlenül attól, hogy folyóiratban, könyvben, az interneten vagy egy konferencia-kiadványban találtunk rájuk – rövid ismertetések és kritikai reflexiók egyaránt szülessenek. A tudományos igényű recenzió-készítéshez olvasóink aktív segítségére, figyelemfelhívásaira és saját meglátásaira is támaszkodni kívánunk.
A rovatok néha esettanulmányokkal színesítik az elméleti palettát. Emellett az online felület is rovatszerűen működik. A honlap (www.civilszemle.hu) önálló arculatát a cikkek összefoglalója, a kereshető archívum és majdan egy civil ki-kicsoda adja meg.
(Civil Szemle, I. évfolyam 1. szám, főszerkesztő: Nagy Ádám, főszerkesztő-helyettes: Nizák Péter, szerkesztőbizottság: Bíró Endre, Belia Anna, Harsányi László, Kirschner Péter, Kuti Éva, Marschall Miklós, Miszlivetz Ferenc; Új Mandátum Könyvkiadó, Budapest, 2004)